Reuters, najveća i najpoznatija svetska agencija, objavila je članak o Krupnju i naporima predsednika opštine Ivana Isailovića da od Turske dobije još investicija. U okviru ovog članka govori se i o vraćanju turskog uticaja na Balkan. Prenosimo tekst u celosti:
„Ivan Isailović, prvi čovek malog srpskog grada Krupnja, sledeće nedelje ide u inostranstvo da traži investitore, ali ne u Minhen ili u Pariz, nego u Istanbul – ovo je znak rastućeg turskog uticaja na Zapadnom Balkanu koji brine neke zemlje članice EU.
Sa stavljanjem procesa proširenja na stranu zbog Bregzita plus posledica dugova i migrantske krize, region je postao igralište za igru moći između EU i Turske, dok Rusija i Kina takođe pokušavaju da se nametnu kao zemlje koje ovde imaju uticaj.
Isailović želi poslove za svoju siromašnu, izolovanu opštinu, koja se smestila u šumovitim brdima u blizini zapadne granice Srbije, sa Bosnom. A njegov izbor destinacije u potrazi za investitorima svedoči o turskoj spremnosti da investira novac i projektuje „meku moć“ u zemlje Balkana, kojima je jednom vladala Otomanska imperija.
Jedna turska kompanija je već stvorila 300 radnih mesta u fabrici tekstila u Krupnju, a političke veze Beograda i Ankare su pomogle da se osigura najveća investicija u poslednjih 30 godina u gradu koji je ozbiljno pogođen poplavama 2014. godine.
– Oni su dobri investitori… Nisu tražili subvencije – rekao je Isailović za Reuters, naglašavajući da se zato i sprema za put u Tursku, kako bi privukao još investicija, ovog puta u lokalnu drvoprerađivačku industriju.
Sve više raste svest o tome da zapadnoevropske vlade i investitori zanemaruju mala i podeljena tržišta regiona koji im se nalazi „u dvorištu“.
– Turski investitori idu u nerazvijena područja, za razliku od investitora iz zapadnih zemalja – kaže Marko Čadež, srpske Privredne komore Srbije.
Glasači u EU su obazrivi, kad je reč o proširenju na region koji ima seriju problema, uključujući organizovani kriminal i pogranične nesporazume. Ali Turska ima različit pristup, izražen kroz sve od religije – Erdogan je osnivač vladajuće AK partije, koja ima korene u Islamu – do obrazovanja i popularne kulture.
– Mislim da će uticaj Turske da se nastavi kroz religiju i investicije u religiju. Kulturni uticaj će rasti kroz turske filmove, sapunice i škole – kaže Vehbi Kajtaz, glavni urednik kosovskog istraživačkog portala Insajderi.com.
Kajtazi kaže da su zemlje kao što je Kosovo premale i preslabe da se odupru eventualnom političkom pritisku koji dolazi iz Turske.
Prošlog meseca Kosovo je uhapsilo i isporučilo šest turskih državljana koja je Ankara tražila zbog navodnih veza sa školama koje finansira pokret Gulena, koga Erdogan krivi za neuspeli puč 2016. godine. Aktivisti kažu da je hapšenje narušilo njihova ljudska prava, a zbog ovoga je smenjen ministar unutrašnjih poslova.
Od 2000. godine Turska učestvuje u velikom broju regionalnih inicijativa, promovišući jaču saradnju Bosne i Srbije, i Bosne i Hrvatske – koje su sve učestvovale u ratovima 90-tih, kad se Jugoslavija raspala. Ranije ove godine Turska je obećala da će finansirati izgradnju autoputa od Beograda do Sarajeva.
– Turska je uspela da iskoristi svoje istorijske, kulturne i lične veze sa regionom kako bi izgradila jače veze – kaže za Reutes Alida Vračić iz Nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove, o turskom uticaju u regionu.
– Mislim da zvaničnici EU mogu da uče od Turske i koriste isti model kako bi jačali veze sa regionom i pojačali uticaj – kaže ona.“
Tekst je deo projekta „Sedam krupanjskih čuda“ koji je sufinansirala Opština Krupanj. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu ne izražavaju nužno stavove organa koji je dodelio sredstva.
(Come to Serbia/Reuters)